az én kis falum / vesničko má středisková

Description

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=coHqSU-AhI4&feature=plcp

Wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vesni%C4%8Dko_m%C3%A1_st%C5%99ediskov%C3%A1

*

rendező: Jirí Menzel
forgatókönyvíró: Zdeněk Svěrák
zeneszerző: Jirí Sust
operatőr: Jaromír Sofr
jelmeztervező: Bela Suchá
látványtervező: Zbynek Hloch
vágó: Jirí Brozek

Oscar-díj (1987) – Legjobb idegennyelvű film jelölés: Jirí Menzel

*

barevný, v českém znění, komedie, Československo, 1985, 98 minut

režie: Jiří Menzel
scénář: Zdeněk Svěrák
hudba: Jiří Šust
kamera: Jaromír Šofr
kostýmy: Běla Suchá
efekty: Zbyněk Hloch
střih: Jiří Brožek

herec / szereplők:
János Bán (Otik)
Marián Labuda (Pavel)
Petr Čepek (Turek)
Libuše Šafránková (Jana Turkova)
Rudolf Hrušínský (Skruzný)
Rudolf Hrušínský (Honza Kalina)
Jr. Rudolf Hrušínský (Drápalík)

Ocenění a nominace:
Oscar (1987) – Nejlepší zahraniční filmnominace: Jiří Menzel

*
Můžete se tu setkat se svérázným a okouzlujícím doktorem Skružným, řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho závozníkem, mentálně zaostalým Otíkem, ke kterému se Pávek chová s jako k vlastnímu, i když mu Otík ve své prostotě připravuje jeden malér za druhým, žárlivým hrubiánem Turkem, jeho ženou Janou a jejím milencem, zootechnikem Kašparem, akademickým malířem Rybou a řadou dalších svérázných postaviček obývajících střediskovou obec Křečovice. Jejich osudy se proplétají v řadě komických i poněkud hořkých epizod obalujících hlavní motiv Pávka, který sice po řadě nehod odmítne jezdit s mentálně zaostalým Otíkem, ale pak přece jen nedokáže stát stranou, když pražák Rumlena, který tu má chalupu, zosnuje plán jak se zbavit Otíka Rákosníka, neboť ředitel podniku v němž Rumlena zastává funkci náměstka, projeví zájem o koupi Otíkovy chalupy po rodičích. Když má být Otík kvůli lukrativní nabídce poslán do Prahy, kde by měl pracovat v podniku Kovodřevo a bydlet v paneláku, zasáhne a plán překazí.

*
Comedy about the people who inhabit a small town. For years the overbearing Pavek has endured Otik, the “town idiot," sharing his meals and the front seat of their dump truck. But Otik is such a sweet-natured fool that Pavek, exasperated as he becomes, always relents on his threats to find another partner. This Laurel and Hardy-like pair are at the heart of a comedy which finds humor in an abundance of everyday situations. The town doctor regularly wrecks his car because he’s admiring the scenery, a romantic teenager develops a hopeless crush on his sister’s schoolteacher, and an adulterous housewife and her boyfriend are just one step ahead of her suspicious, hot-headed husband.

"My Sweet Little Village” is a 1985 Czechoslovak film directed by Jiří Menzel. In 1987 it was nominated for an Academy Award for Best Foreign Language Film. At the 1986 Montreal World Film Festival, it won the Special Jury Award and Prize of the Ecumenical Jury. At the Paris Film Festival in 1987 Hungarian actor János Bán received the best actor award. In a public survey conducted in January 2007 by the online news server Novinky.cz this movie was chosen by 22,4% of voters (circa 66 000 people) as the most popular Czech comedy in history.

*
A hajnali köd még nem szállt fel a városka házai közül. Kakasszó innen is, onnan is. Egy alacsony, pocakos ember lépked az utcán. Éleset füttyent, mire mellészegődik egy hosszú, nyurga fiú. Megpróbálja felvenni a köpcös férfi lépéseinek ritmusát, aki útközben még megjavítja a doktor úr Skodájának a motorját, s a kocsi nagy durrogások és rángások közepette elviharzik. Mialatt a rádióban a reggeli tornát közvetítik, hőseink már a teherautón zötykölődnek a tüzéptelepre homokért… Ez a nap is úgy kezdődik, mint bármelyik másik, de ki sejtené előre, hogy ma az aranyszívű, ám hirtelen haragú Pavelnek betelik a pohár és szakít félkegyelmű kocsikísérőjével, Otikkal. Pedig minden kalamajkának az oka Otik Pavel úrtól kapott fülvédője.

*
János Bán Mad’arsko vystudoval Vysokou školu dramatických umění v Budapešti u uznávaného režiséra, profesora Istvána Horvaiho. V letech 1975 až 1983 působil v několika oblastních divadlech, dále pak v Národním divadle v Pécsi, v divadle Kisfaludi v Győri a Szigligeti Színház v Szolnoku. Od roku 1983 je stálým členem divadla Katona József Színház v Budapešti. Je to všestranný herec, který dokáže ztvárnit charakterní, komické i tragikomické postavy. Jako filmový herec debutoval v roce 1979 v roli osamělého mladíka, který si hledá místo ve společnosti v psychologickém dramatu “Každou středu” (Minden szerdán). V roce 1985 jej proslavila postava Otíka ve slavném filmu Jiřího Menzela “Vesničko má středisková”, který získal nominaci na Oscara. Od té doby je vyhledávaným filmovým i divadelním hercem. V roce 1987 získal cenu Jászai Mari a je také nositelem titulu zasloižilý umělec.

http://www.youtube.com/user/janosban#p/u/4/Y9G7SZncjMg